fallback

Опасенията около AstraZeneca растат, хвърляйки Европа в нова криза

Все повече страни на континента спират ваксинацията с препарата, блокирайки процеса на възстановяване

13:34 | 15.03.21 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Ваксината на AstraZeneca Plc срещу Covid-19, някога надеждата да бъде опора за защита на голяма част от света, остава забулена в противоречия, тъй като все повече държави ограничават използването ѝ, а учените предупреждават за необходимостта правителствата да действат внимателно с нея.

Нидерландия се присъедини към нарастващия списък с около дузина региони, включително Северна Италия и Ирландия, след като реши да спре ваксинациите с препарата поради опасения за възможни странични ефекти от две партиди. И въпреки че регулаторите в различни части на света - от Европа до Азия, заявиха, че няма индикации за пряка връзка с ваксината, съобщенията за сериозно съсирване на кръвта след ваксинациите предизвикват поредица от спекулации, простиращи се чак до Тайланд, предава Bloomberg.

Норвегия и Дания първи спряха ваксинациите с ваксината на AstraZeneca заради случаи на проблеми с кръвосъсирването на наскоро ваксинирани. По-късно примера им последваха Исландия, Австрия, Италия, Балтийските страни и България.

Опасенията за безопасността се появиха на фона на неволи, предизвикани от недостатъчните доставки, и продължават да бъдат източник на лоши новини, които започнаха с опасенията относно първоначалните изпитания и сега се простират до потенциалната колеблива ефикасност спрямо нов вариант на вируса.  Въпреки че някои държави преустановяват употребата на препарата, други като САЩ предприемат мерки да защитят собствените си запаси, блокирайки усилията за преразпределяне на доставката на ваксината до региони с неотложни нужди.

Astra защити своята ваксина, заявявайки в изявление от неделя, че в Европа и Великобритания са приложени над 17 милиона дози без доказателства, че тя е увеличила риска от образуване на кръвни съсиреци. Към 8 март има 15 съобщения за съсиреци в краката, наречени дълбока венозна тромбоза, и 22 случая, когато те достигат белите дробове – състояние, известно като белодробна емболия.

Политиците действат с много предпазливо, но рискуват да навредят на глобалните усилия за ваксинация, казва Хелън Петусис-Харис, експерт по безопасност на ваксините в Университета в Оукланд и бивш съветник на Световната здравна организация по безопасността на ваксините.

„Трябва да бъдете много внимателни, защото това също така изпраща посланието, че може да има нещо много нередно с ваксината, докато всъщност е много малко вероятно да има“, казва тя. „Правим масови кампании за масова ваксинация и хората непрекъснато се разболяват. Не можем да изпадаме в паника всеки път, когато това се случи. Но също така трябва да предприемем всички предпазни мерки. И това е труден баланс“, посочва тя. 

Броят на нещастните случаи след ваксинацията, които се проверяват, е по-малък от този, който се очаква да се случи естествено при обща популация с такъв размер, казва главният медицински директор на AstraZeneca Ан Тейлър. В проучванията участниците, получаващи ваксината, са имали по-малко съсиреци от тези, на които е дадено плацебо.

Европейската криза

Развиващата се сега драма държи Astra в центъра на политическа буря в Европа седмици след като производствените проблеми за първи път образуваха конфликт между компанията и Стария континент. Междувременно ЕС изостава още повече от Великобритания и САЩ по отношение на ваксинациите, създавайки политическа криза за лидерите на блока.

В допълнение към ниските обеми на производство - компанията прави по-малко ваксини от планираното, един производствен завод в Нидерландия все още очаква регулаторно одобрение. Заводът, собственост на фирмата Halix, произвежда лекарственото вещество за ваксините за Astra и е част от веригите за доставки в ЕС и Великобритания. Halix не е коментирала темата пред агенцията.

Но различните проблеми означават, че Astra ще може да достави около 100 млн. дози на ЕС през първата половина на годината, около една трета от първоначално планирания брой, заяви концернът в петък. Тридесет милиона дози трябва да бъдат доставени до края на това тримесечие, а останалите ще дойдат през следващите три месеца.

Въпреки че някои правителства спират ваксинациите, те се опитват да защитят своите доставки. Италия използва нова мярка на ЕС, за да възпре Astra да доставя някои дози до Австралия на 4 март, а премиерът Марио Драги намекна в петък, че ще направи това отново, ако трябва.

„Европейският съюз пое ясни ангажименти с фармацевтичните компании и очакваме те да бъдат спазени“, каза Драги. „Взехме някои силни решения срещу компании, които забавиха доставките и ще продължим да го правим“, допълни той.

Последните тенденции няма да допринесат много за възприемането на ваксината на Astra в ЕС, което вече се сблъскваше с проблеми през последните седмици в светлината на различните нива на ефикасност, потенциална загуба на защита срещу новите варианти на вируса и опасенията относно нейната ефективност при по-възрастните хора. Доскоро редица страни ограничаваха употребата ѝ до лица на възраст под 65 години. В проучване на YouGov от 7 март възприятията в страните от ЕС за безопасността на ваксината на Astra и Оксфорд са по-ниски в сравнение с ваксините на Pfizer Inc. и партньора ѝ BioNTech SE и Moderna Inc. За разлика от тях, британците гледат на ваксината на Astra като на най-безопасната от трите.

Суспендирането може допълнително да увеличи отрицателните мнения въпреки указанията на Европейската агенция по лекарствата (EMA). Насоките на EMA не бяха достатъчни, за да убедят Ирландия да продължи с ваксината, а нейният здравен министър препоръча временно спиране на прилагането ѝ. По-рано през седмицата това направи и България, след като в петък сутринта почина пациентка, ваксинирана предния ден.

Подкрепата специално за тази ваксина в развиващия се свят, където относително ниската цена и способността да се съхранява без специално охлаждане подхранваше първоначалната ѝ привлекателност, също може да бъде накърнена от последните политически решения. AstraZeneca обеща значителни доставки за програмата Covax, която има за цел да разпространява ваксините по справедлив начин по целия свят.

Великобритания е администрирала досега над 25 милиона дози ваксини - много от тях са били на Astra - без да вдига аларми за съсирване.

Ваксини

Но това не е всичко - ваксината на Astra се превърна в емблема за нарастващия пандемичен национализъм, тъй като страните се надпреварват да ваксинират населението си възможно най-бързо. САЩ вече са поръчали достатъчно ваксини от тримата производители с разрешение от Администрацията по храните и лекарствата, за да имунизират възрастното си население два пъти.

„Първо ще се погрижим за американците, но след това ще се опитаме да помогнем на останалия свят“, каза президентът Джо Байдън в сряда.

Междувременно ЕС прекара голяма част от изминалата седмица в поредната словесна война с Великобритания, след като обвини Лондон в блокиране на износа на ваксини. Самият ЕС е изнесъл милиони дози, въпреки че разполага с контрол, който може да използва, за да гарантира, че фармацевтичните компании спазват договорите.

„Мисля, че има невероятна ирония в това, че Европейският съюз се оплаква, че други държави са протекционистични“, казва Марк Екълстън-Търнър, специалист по право и инфекциозни болести в британския университет в Кийл. „В началото на тази пандемия те се позоваваха на тази ваксина като на обществено благо и след това се стремяха да изкупят колкото се може повече дози и да въведат контрол върху износа“, казва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:38 | 13.09.22 г.
fallback